Styl naturalny we wnętrzach – wielki powrót
Nie tylko zielone rośliny…
Na styl naturalny we wnętrzach składa się wiele elementów. To nie tylko zielone rośliny i wykorzystanie naturalnych materiałów. To przede wszystkim wpływ natury na ogólny wyraz przestrzeni mieszkalnej, czyli kolorystyka, światło czy ergonomiczna prostota.
Jak powiedział słynny fiński architekt, Alvar Aalto:
„Forma musi mieć treść,
a treść musi być powiązana z naturą”
Styl nawiązujący do natury ma wiele odmian i modnych trendów, m.in.: styl slow, skandynawski, country czy ostatnio popularny scandi boho, będący połączeniem kolorowego stylu boho (etno) ze skandynawską prostotą i chłodem. Wszystko łączy jednak świeżość i niezobowiązująca naturalność.
Fot. taylorking.com
Fot. taylorking.com
Najważniejszy element stylu NATURA stanowią barwy, głównie kolorystyka ziemi: czyste biele i beże, odcienie zieleni czy błękitnego nieba. Warto przy okazji zwrócić uwagę na to, jak odbieramy kolory natury, np. u większości osób niebieski wywołuje poczucie bezpieczeństwa, zaś zieleń przynosi ulgę przy wyczerpaniu psychicznym. Delikatne, pastelowe barwy mają natomiast właściwości relaksujące.
Fot. cardinalhomedesigns.com
Fot. instagram.com
Fot. studio-mcgee.com
Istotną rolę we wnętrzu przyjaznym przyrodzie pełnią również materiały wykończeniowe, meble i dodatki. Popularny trend powrotu do natury zachęca do stosowania naturalnych elementów wykończenia, takich jak: drewno, kamień, ale także cegła czy beton.
Drewno
Jest to bez wątpienia najbardziej ceniony materiał naturalny, wykorzystywany w aranżacji wnętrz. Uniwersalne, przytulne i łatwe w obróbce. Zapoznanie się z właściwościami fizycznymi poszczególnych gatunków drzew pozwala na wkroczenie do świata rozmaitych faktur i kolorów, które ten materiał oferuje. Generalnie drewno dzielimy na dwa rodzaje: rodzime, w tym liściaste (np. dąb, buk, brzoza) i iglaste (np. sosna, modrzew) oraz egzotyczne. Najpopularniejsze rodzaje drewna egzotycznego to doussie, sapelli, cumaru, merbau, massaranduba, teak, iroko, meranti, ipe, wenge, jatoba, bangkirai i denya. Istotną cechą tego rodzaju drzew jest duża twardość, a z uwagi na wysoki współczynnik zawartości olejków eterycznych, drewno to świetnie nadaje się do stosowania w łazienkach.
Fot. roble.eu
Fot. idei.club
Fot. houzz.com
Fot. barlinek.com.pl
Fot. blog.mozaico.com
Cegła
Materiał uniwersalny i ponadczasowy – od wieków używany w budownictwie, zawsze wygląda stylowo. Ponadto coraz częstszym zabiegiem jest pozostawianie starej cegły we wnętrzach budynków (po wcześniejszym odrestaurowaniu jej), dzięki czemu, w połączeniu z współczesnymi elementami aranżacji wnętrz, zachowuje się idealną kompozycję natury, czasu i postępu. Cegła wypalana jest z gliny, naturalnego materiału, który tworzy przyjazny dla człowieka mikroklimat.
Kamień
To najstarszy i najbardziej naturalny materiał budowlany. Dobrze dobrany kamień ma nieograniczone zastosowanie w aranżacji wnętrz. Co istotne, na rynku dostępnych jest wiele ciekawych rodzajów kamienia naturalnego, więc można go dopasować wedle własnego gustu i potrzeby zastosowania. W stylu NATURA najbardziej sprawdzi się zapewne piaskowiec lub trawertyn. Dodatkowo ciekawą propozycją mogą być też naturalne kamienie polne, otoczaki i różnego rodzaju łupki.
Fot. tilemountain.co.uk
Ceramika
GLAZURA – płytki ceramiczne powstają z naturalnych materiałów skalnych, a wykonane w kolorach ziemi i o naturalnych fakturach idealnie pasują do wnętrz w stylu NATURA. Wśród wyrobów ceramicznych najbardziej znane materiały to: glazura, gres, terakota. Płytki ceramiczne z glazurą powstają z drobno zmielonego piasku, gliny i talku. Pokryte są cienką powłoką (glazurą) ze szkliwa, nakładaną w celu nadania płytkom trwałości i walorów estetycznych. Ponadto dzięki gładkiej, pozbawionej porów powierzchni, glazurę można bardzo łatwo utrzymać w idealnej czystości.
Producent: Aparici. Kolekcja: Bondi
Fot. carrea.pl
GRES – gres jest niewątpliwie najtrwalszym materiałem podłogowym i ściennym produkowanym przez człowieka. Swoją wytrzymałością i odpornością gres praktycznie dorównuje granitowi. Materiał ten powstaje z kamionki szlachetnej, prasowanej pod bardzo wysokim uciskiem, a następnie jest wypalany w temperaturze 1200 stopni.
Jeśli marzysz o drewnianej podłodze w łazience, wykorzystaj jeden z gresów z kolekcji Grand Wood firmy Opoczno – Rustic Bronze, Rustic Mocca, Wood Natural Warm Grey oraz Wood Concept – Classic Oak Grey – w połączeniu z delikatnymi płytkami ściennymi z serii Bachata w klasycznym rozmiarze cegiełki.
Fot. opoczno.eu
TERAKOTA – terakotę najczęściej stosuje się we wnętrzach, rzadziej na zewnątrz, jednak nie dorównuje ona trwałością płytkom gresowym. Główną zaletą terakoty są wysokie wartości dekoracyjne. Nazwa pochodzi z języka włoskiego „terracotta” i oznacza „ziemia wypalona”. Płytki te powstają podobnie jak cegły – z dobrze wysuszonej i wypalonej gliny. To najbardziej naturalny materiał znany na całym świecie. Wykorzystywany był już w starożytności. Jednym z najsłynniejszych wyrobów z terakoty jest chińska armia terakotowa, którą możemy oglądać w muzeum w Xi’an.
Meble i dodatki
Istotną rolę we wnętrzu przyjaznym przyrodzie pełnią również meble i dodatki wykonane z naturalnych materiałów, np. bambus, rattan, wiklina, juta czy len. Co ważne, miłośnicy stylu naturalnego we wnętrzach cenią także ekologię i życie w duchu less waste, dlatego warto pomyśleć o dodatkach aranżacyjnych, które otrzymały drugie życie dzięki renowacji.
Fot. selsey.pl
Fot. czasnawnetrze.pl
Fot. lovi.fi
Fot. ikea.com
Fot. westwing.pl
***
Oddzielnym tematem są rośliny we wnętrzach. O nich opowiemy w następnym odcinku blogu: “Zieleń w mieszkaniu – rośliny oczyszczające powietrze“.