Oświetlenie w mieszkaniu
Jednostka Marsylska (Unité d’habitation), Le Corbusier, 1947−1952.
Fot. fondationlecorbusier.fr
Fot. fondationlecorbusier.fr
Światło słoneczne
Odkrycie zbawiennego wpływu słońca na zdrowie człowieka i zainicjowane przez dziewiętnastowiecznych higienistów trendy stały się głównymi założeniami modernistycznej architektury XX wieku. Światło, powietrze, zieleń, słońce – to jeden z centralnych postulatów modernistów.
W Karcie Ateńskiej, najważniejszym dokumencie architektonicznym XX wieku, jednym z ważniejszych postulatów było prawo do światła słonecznego. Uchwalony na IV. Kongresie CIAM (Międzynarodowy Kongres Architektury Nowoczesnej) w 1933 w Atenach dokument powstał jako wyraz niezadowolenia przedwojennych architektów i urbanistów z sytuacji mieszkaniowej ludności miast w tamtych czasach – ciasne, małe mieszkanka w starych kamienicach, bez światła słonecznego.
Dlatego w projektowaniu architektury i wnętrz najważniejszym zadaniem jest zadbanie o maksymalny dostęp do światła naturalnego. Bez wątpienia jest to najlepszy antydepresant, napełniający pozytywną energią. Jego brak wpływa niekorzystnie na nastrój i psychikę, sprawiając, że jesteśmy senni, zmęczeni, przygnębieni.
Światło w architekturze pełni dwie zasadnicze funkcje:
– użytkową – słońce jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, wpływa korzystnie na samopoczucie
– wizualno-plastyczną – za pomocą światła można stworzyć nowe formy lub podkreślić detal architektoniczny.
Fot. duralmond.com
Projekt: Mieszkanie Idealne, wizualizacja: HNM
Oświetlenie sztuczne
Oświetlenie jako element architektury wnętrz
Światło – jako element porządkujący – decyduje o wizualnym odbiorze wnętrza, podkreśla panujący w nim klimat, wpływa na jego funkcjonalne i użytkowe walory. Umiejętnie zaprojektowane światło, zarówno naturalne, jak i oświetlenie sztuczne podkreśla architekturę wnętrz.
Projekt: Mieszkanie Idealne
Funkcja i użyteczność
Oświetlenie powinno być związane z przeznaczeniem pomieszczenia i dopasowane do wykonywanych w nim czynności. Inne oświetlenie znajdzie się w pokoju dziennym, inne w sypialni, a jeszcze inne w pracowni czy pokoju nauki dziecka.
Ze względu na źródło pochodzenia należy wyróżnić trzy rodzaje zastosowania:
– światło główne – służy do centralnego oświetlenia wnętrza i ma za zadanie równomiernie oświetlić całe pomieszczenie
– światło zadaniowe – służy do oświetlenia przestrzeni przy wykonywaniu konkretnej czynności, jak np. pracy przy biurku lub odpoczynku na kanapie
– światło dekoracyjne – dodatkowe oświetlenie, które posłuży za piękny element dekoracyjny.
Salon
Obecnie coraz rzadziej stosuje się tradycyjne punkty oświetleniowe w centrum sufitu, np: żyrandole czy plafony. Jednak jeden dominujący, o wyjątkowym wzornictwie żyrandol może być najciekawszym elementem wystroju reprezentacyjnego lub gościnnego pokoju.
Projekt: Mieszkanie Idealne
Ciekawe rozwiązania oświetlenia wnętrz prezentowaliśmy w poprzednich wpisach naszego bloga. Szczególnie zwracają uwagę niezwykle bogate żyrandole i lamy w stylu glamour, nowojorskim czy art deco, a także malownicze lampy witrażowe Tiffany. Dla bardziej odważnych pokazywaliśmy również lampy w loftach i stylistykę industrialną.
Sprawdź: mieszkanieidealne.pl/styl-art-deco
Sprawdź: mieszkanieidealne.pl/blog-styl-nowojorski
Lampa wisząca w stylu industrialnym (fot. lampy.pl)
Sprawdź: mieszkanieidealne.pl/blog-styl-loft
Pokój pracy
W przestrzeniach przeznaczonych do wykonywania konkretnych prac potrzebne jest dość silne – choć dostosowane do ludzkiego oka – światło. W przypadku stanowisk pracy, przy których odbywa się obsługiwanie komputera, czytanie oraz pisanie, przetwarzanie danych czy pisanie ręczne oświetlenie powinno wynosić 500 lx. Używane są tu zarówno centralnie zawieszone lampy dające rozproszone światło, jak i różnego rodzaju dodatkowe lampy biurkowe.
Fot. stock.adobe.com, Mieszkanie Idealne
Elegancja i intymność
W pomieszczeniach, gdzie chcemy stworzyć odpowiedni klimat lub ciekawiej je zaaranżować, stosujemy różne rozwiązania dekoracyjne. Dobrym pomysłem jest montaż eleganckich kinkietów, rzucających miękkie, rozproszone światło. Natomiast w miejscach, w których się czyta lub ogląda telewizję, warto użyć dodatkowego źródła oświetlenia, np. opraw podłogowych lub stołowych.
Projekt: Mieszkanie Idealne
Popularnym rozwiązaniem jest stosowanie światła ukrytego w sufitach podwieszanych, co pozwala uzyskać ciekawe efekty wizualne, w rozmaitych wnętrzach. Dzięki nim dynamizuje się przestrzeń, zwłaszcza gdy zadba się o odpowiednie oświetlenie. Sprawdzają się tu dyskretne lampy wpustowe (punktowe), chowające się niemal całkowicie w powierzchni sufitu podwieszanego. Często również stosowane są produkty LED, np. taśmy LED, listwy LED. Dają sporo światła, ułatwiają sterowanie nim, a przy tym zużywają znacznie mniej energii niż tradycyjne żarówki.
Projekt: Mieszkanie Idealne
Luxy dla każdego
Sztuka prawidłowego oświetlenia to nie tylko zapewnienie odpowiedniej ilości luxów w pomieszczeniu, ale przede wszystkim umiejętne ich dozowanie.
Rozwój nowoczesnych technologii oświetleniowych oraz nowe rozwiązania materiałowo-konstrukcyjne stworzyły niesamowite możliwości budowania architektury wnętrza światłem. Oświetlenie wpływa na aktywność człowieka – niektóre barwy powodują senność, a inne aktywizują organizm do pracy. Dlatego warto zainteresować się tym zagadnieniem nim dokonamy zakupu konkretnych żarówek czy produktów ledowych.
Światło w inteligentnym domu
Fibaro to system inteligentnego domu lub inaczej Smart home. Może on zostać zainstalowany w budynku jednorodzinnym, mieszkaniu czy apartamencie, ułatwiając codzienne życie. Czujniki wykrywają obecność mieszkańca i uruchamia się sekwencja kolejnych zdarzeń – włącza się światło, odsłaniają się rolety i włącza się muzyka, a światło podąża za Tobą. Przemieszczając się po domu wieczorową porą, zajmując się domowymi czynnościami, wchodzimy do wielu pomieszczeń. Wyobraź sobie, że nie musisz nieustannie włączać i wyłączać oświetlenia w domu, tylko podąża ono za Tobą, czyli uruchamia się właśnie tam, gdzie wchodzisz.
Światło to jeden z najważniejszych elementów kompozycji wnętrza. Daje piękno, ale przede wszystkim jest niezbędne do życia. Gwarantuje idealne warunki do pracy i pozwala cieszyć się relaksem – jeśli tylko jest odpowiednio dobrane.
***
Już wkrótce kolejny wpis na naszym blogu.