Kolorystyka mieszkania – jak łączyć kolory?
Kierowanie się modą przy wyborze kolorów w naszym otoczeniu to nie zawsze dobra droga, gdyż nie od dziś wiadomo, że kolory są powiązane z emocjami, czasem je wywołując, a czasem tłumiąc.
Mało tego, charaktery ludzkie również ubierane są w kolory. Na przykład charakter złośnika, który często wybucha, z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie utożsamiany z kolorem czerwonym, osoby uczącej się – niebieskim, wrażliwej duszy, która wzrusza się patrząc na reklamy – zielonym, a kogoś wiecznie sypiącego kawałami, dla którego istotne jest budowanie relacji – żółtym.
W ostatnim czasie pojawiła się kwestia, którą powinno się brać pod uwagę planując sposób aranżacji naszego mieszkania – zmiana stylu naszego życia w czasach pandemii. Duża część społeczeństwa musiała przestawić swój codzienny tryb, a dokładniej zmienić otoczenie pracy. Mamy na myśli osoby, które przeszły na pracę zdalną, a co za tym idzie – prawie cały dzień spędzają w domu. W takiej sytuacji kolorystyka mieszkania powinna jak najbardziej odzwierciedlać nasze spokojne emocje i współgrać ze wszystkimi elementami aranżacji.
W związku z tym przejdźmy do krótkiego omówienia znaczenia poszczególnych barw, które nie tyle mają być wyznacznikiem trendów na rok 2022, co wyjaśniać, na czym polega niezwykle popularna obecnie psychologia kolorów.
• Czerwień – jakkolwiek pięknie wygląda na wypielęgnowanych paznokciach, jest kolorem trudnym do zastosowania w domu. Czerwień kojarzy się z alarmem i wyzwala podekscytowanie, niepokój i agresję. Na dużych płaszczyznach jest dominująca i trudno o odpoczynek w jej otoczeniu. Wszelkie odcienie czerwieni świetnie natomiast komponują się jak uzupełniający akcent kolorystyczny, np. z materiałami drewnianymi, szarościami czy czernią.
• Biel – kolor spokoju, czystości, odpoczynku. Białe, jasne pomieszczenia wydają się większe i bardziej przestronne, co istotne, gdy np. urządzamy mikroapartament. Ważne, żeby wybierać ciepłe odcienie bieli, które inaczej odbijają światło i doskonale łączą się nawet z zimnymi kolorami. Z bielą, podobnie jak z każdym kolorem, trzeba jednak uważać – zbyt dużo tego koloru powoduje uczucie zbytniej sterylności, surowości i może wywoływać uczucie osamotnienia.
• Zieleń – kolor harmonii. Idealny jako uzupełnienie np. pomalowana jedna ściana, na drugiej mocna tapeta z odcieniami zieleni i do tego welurowa kanapa. Zieleń działa kojąco na zmysły, wycisza i pomaga odpoczywać. Idealnie współgra z naturalnymi materiałami i barwami ziemi.
• Niebieski – kolor spokoju, odpoczynku oraz koncentracji. Kolor niebieski budzi skojarzenia z morzem i niebem. Sprzyja relaksowi oraz pomaga zredukować stres i bezsenność. Niebieski jest wskazywany jako ulubiony kolor zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Szeroka paleta odcieni, od rozbielonego błękitu do ciemnych granatów, może być wykorzystana w sypialni lub części wypoczynkowej mieszkania.
• Szary – cudownie uniwersalny kolor. Stonowany, o zimnej lub ciepłej poświacie. Doskonale wypada w każdym zestawieniu i z każdym kolorem. W połączeniu z bielą będzie minimalistyczny, z czernią może być dominujący. Idealny w połączeniu z granatem, niebieskim, zielonym, żółtym. Klasyką jest połączenie z drewnem naturalnym oraz kamieniem.
• Czarny – to tradycja i nowoczesność, klasyka i modna elegancja. Kojarzony z tajemnicą, dyskrecją, a także siłą. Wywołuje duże emocje i jest dominującym kolorem. Uważany za kolor stylowy, nadający wyrafinowania i ekskluzywności. Ciekawostka – istnieje 50 odcieni czerni. Świetnie przełamuje pastelowe kolory, łączy ze sobą różne wzory i podkreśla faktury różnych materiałów. Doskonale wygląda w połączeniu z naturalnymi, tzw. „drewnianymi” dekorami. Użyta w nadmiarze jest zdecydowanie przytłaczająca.
• Żółty – ciepło, radość uśmiech. Żółty jest podstawowym kolorem w palecie barw, wyzwala przyjazne i pozytywne emocje, wpływa na poprawę naszego samopoczucia i radosny nastrój. To kolor nauki, intelektu i optymizmu, oznacza szczęście i nadzieję. Idealnie sprawdza się we wnętrzach z mała ilością światła, rozjaśniając je. Świetnie współgra z kontrastującymi barwami np. czernią i granatem. Bardzo dobrze uzupełnia się z bielą, szarością, błękitem i zielenią.
• Brązowy – jest kolorem z palety kolorów ziemi. Uspokaja i dodaje powagi. Budzi pozytywne wspomnienia, ociepla, odpręża. To kolor uczciwości i zaufania. Aranżacje wnętrz wykorzystujące odcienie brązu są przytulne, spokojne i ponadczasowe. Czujemy się w nich swobodnie, łatwo rozluźniamy i odpoczywamy. Brąz nie jest jednak łatwym kolorem – jego ciemne i ponure odcienie mogą nas przytłoczyć i zdominować wnętrze. Eksperymentując z kolorami pamiętajmy o tym, że barwy ziemi warto stosować w pomieszczeniach, w których chcemy się zrelaksować i wyciszyć, np. w sypialni, salonie lub gabinecie. Idealnie komponuje się z zielenią, żółcią, odcieniami niebieskiego, bielą, szarością i czernią.
• Fiolet – to efekt połączenia pobudzającej, energetycznej czerwieni oraz kojącego, chłodnego niebieskiego. W zależności od zastosowanych proporcji między barwami składowymi, fiolety mogą dodawać energii lub działać relaksująco. Nasycone, mocne odcienie wspomagają procesy kreatywne, a delikatne i rozbielone wpływają wyciszająco. Co ciekawe – delikatne odcienie fioletu są wykorzystywane w terapiach lęku i fobii.
Patrząc na te informacje z praktycznego punktu widzenia, można powiedzieć, iż np. do kuchni bądź jadalni idealnie sprawdzi się kolor żółty oraz czerwony, ponieważ obie te barwy wspomagają procesy trawienne. W sypialni warto użyć odcieni niebieskiego, zieleni oraz barw ziemi i bieli. Wszystkie te kolory wyciszą nasz umysł przed snem. W aranżacji salonu mamy większą dowolność – wszystko zależy od tego, jakie są nasze potrzeby i oczekiwania, a także co najbardziej przypadło nam do gustu.
Pamiętajmy również, że najważniejszą zasadą przy projektowaniu wnętrza jest UMIAR! Nie łączmy barw mocnych i kontrastujących. Wybierajmy z palety barw pokrewnych, a dla kontrastu używajmy mocnych kolorystycznie dodatków. I co istotne – to nasza przestrzeń i to właśnie nam ma się najbardziej podobać. Temu właśnie ma służyć odpowiednio dobrana kolorystyka mieszkania.
***
Tematem kolejnego wpisu będą trendy na 2022 rok. Zapraszamy do śledzenia naszego bloga i mamy nadzieję, że nasze teksty służą jako praktyczna rada, którą można zastosować w codziennym życiu.